Образотворче мистецтво та архітектура Стародавньої Греції
Тема.Образотворче мистецтво та архітектура Стародавньої Греції.
Мета:ознайомити з мистецтвом Стародавньої Греції, їївне- ском у розвиток світової культури, видами ордерів, скульптури та культової архітектури; виховувати чуйність до сприйняття прекрасного.
Тип уроку:вивчення нового матеріалу.
Обладнання: для вчителя— карта світу, фоторепродукції архітектурних і скульптурних пам'яток Стародавньої Греції, зразки грецького вазопису, аудіозапис мелодії танцю «Сіртакі»;для учнів — словник для запису термінів з образотворчого мистецтва.
Хід уроку
Організаційний момент
Повідомлення теми уроку
Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
Подивимось на карту світу. Нас здивує те, що колиска світової
культури — Стародавня Греція була невеликою за розмірами. Це маленький клаптик землі в басейні Середземномор'я: південна частина Балканського півострова, острови Егейського моря і вузька смужка малоазійського узбережжя. У цьому маленькому середовищі народилась і розквітла гігантська духовна культура, яка й через тисячоліття дивує нас своєю свіжістю й неповторністю.
IV. Пояснення нового матеріалу
Розповідь учителя.
Грецьке мистецтво виникло не одразу. Його прелюдією була крито-мікенська культура.
Найвизначнішою пам'яткою крито-мікенської культури, що збереглася до наших днів, є Кносський палац. Ця грандіозна споруда займала 25 тисяч квадратних метрів. У підвалі палацу був великий лабіринт. Саме з ним пов'язаний міф про Мінотавра.
Запитання до класу.
Хто може переказати цей міф? (Згідно з міфом на острові Крит дуже давно царював Мінос. У його підземному замку-лабіринті, із якого неможливо було вибратись, жила жахлива потвора з тулубом людини і головою бика — Мінотавр. Афіняни щороку платили йому данину — кількох юнаків і дівчат. Сину афінського царя Егея Тесею вдалося вбити Мінотавра і вийти з лабіринту за допомогою клубка ниток. Цей клубок дала йому закохана в нього дочка царя Міноса Аріадна.)
Розповідь учителя.
Міф про Мінотавра мав якусь історичну основу. Адже стіни Кносського палацу вкриті фресками, на яких, як і на критському посуді, часто зустрічається зображення бика. Такі зображення супроводжуються вишуканістю барв і композицій. (Учитель демонструє фоторепродукції розпису Кносського палацу.)
Мистецтво Стародавньої Греції найбільшого розвитку досягло в 5 ст. до н. е. Згідно з найбільш поширеною класифікацією мистецтво цього періоду поділяють на мистецтво ранньої класики, або суворого стилю, і мистецтво високої, або розвиненої, класики. (Учні роблять запис у словниках з образотворчого мистецтва.)
Види образотворчого мистецтва, якими греки найбільше захоплювались,— це архітектура й скульптура.
Надзвичайним явищем в архітектурі є грецький храм. Греки будували храми-базиліки прямокутної форми. Храми були величними, з білого мармуру й споруджувались на честь олімпійських богів.
В означенні грецької архітектури ми вперше вживаємо термін «стиль», називаючи його «ордер». Греки розробили три види ордерів: доричний, іонічний, коринфський. Вони відрізняються один від одного деякими особливостями декору. (Учитель характеризує ордери. Учні роблять запис у словниках з образотворчого мистецтва.)
Етапними в розвитку ранньокласичної архітектури та скульптури стали такі споруди, як храм Афіни в Афінському Акрополі, храм Зевса в Олімпії. <
Метою мистецтва ранньої класики було відобразити людину в русі. У статуях, відлитих із бронзи чи вирізаних із мармуру, майстри намагаються передати узагальнений образ людини-героя у всій досконалості його фізичної та духовної краси. Це мало велике суспільно-виховне значення.
Друга чверть 5 ст. до н. е. — роки діяльності найзнаменитішого із художників ранньої класики Поліглота. Судячи зі свідоцтв давніх авторів, Поліглот, прагнучи показати людей у просторі, розташовував постаті заднього плану перед передніми, частково приховуючи їх на нерівній поверхні землі.
Цей прийом підтверджений і у вазопису.
Центром розвитку мистецтва високої класики стає місто Афіни. На долю мистецтва цього періоду випала більш складна задача — передати переживання людини.
Мистецтво високої класики — явне продовження того, що з'явилося раніше, але є одна галузь, де в цей час народжується принципово нове мистецтво — архітектура забудови міста, засновником якої є Гіпподам Мілетський. Дві основні риси характеризують його схему забудови міста: регулярність плану міста, у якому вулиці перехрещуються під прямим кутом, і чітке виділення різних за функціональним призначенням районів міста. Головним типом споруд залишався храм.
При будівництві Парфенону архітектори Іктін та Каллікрат сміливо пішли на з'єднання в одній будівлі рис доричного та іонічного ордерів. Надзвичайно своєрідним був Ерехтейон — єдиний в грецькій архітектурі храм з абсолютно асиметричним планом.
Оригінальне рішення одного із його портиків, де колони замінені шістьма жіночими статуями — каріатидами.
Архітектура Греції високої класики відрізнялася простотою й логічністю конструкцій, єдністю архітектурних форм і скульптурних елементів. Створюючи архітектурний ансамбль, греки досягли новної гармонії між будівлями та природою.
Мистецтво Греції було яскравим і багатокольоровим. Фронтони і фризи храмів були пофарбовані золотом, пурпурними і синіми кольорами. Фарбували і скульптуру. Навіть бронзова скульптура мала різнокольорову інкрустацію з дорогоцінного каміння й металу.
Грецький живопис майже не зберігся, але з літературних джерел відомо про його велику красу.
Взірцем для світового мистецтва завжди була і залишається досконала скульптура митців високої класики Мірона, Поліклета, що є автором трактату про пропорції людини і відтворив ці ідеальні пропорції у своїх скульптурах, Праксітеля, Скопаса.
Вершиною мистецтва високої класики є творіння Фідія. Синтез архітектури та скульптури, характерний для грецького мистецтва, знаходить тут своє ідеальне втілення. Фідію належала загальна ідея скульптурного оформлення Парфенону, ним також виконана частина скульптур та рельєфів для нього. Але, з точки зору самих греків, найвеличнішим творінням Фідія була статуя Зевса Олімпійського. Стародавні греки вважали її одним із семи чудес світу.
Сприймання матеріалу.
Звучить аудіозапис. Учитель демонструє фоторепродукції архітектурних і скульптурних пам'яток Стародавньої Греції, зразки грецького вазопису.
V. Закріплення нових знань і вмінь
Завдання й запитання до класу.
У словники з образотворчого мистецтва запишіть основні і регресивні риси мистецтва Стародавньої Греції. (Всебічне розкриття фізичної та духовної краси людини; прагнення до правдивого відображення життя; виховний зміст мистецтва для всіх.)
Якою постає перед нами Афіна Афінського Акрополя в численних скульптурних зображеннях? Охарактеризуйте їх. Що ви можете розповісти про рельєфи Парфенону «Бій лапіфів з кентаврами», «Урочистий похід наїзників», «Майри»?
Храми Афінського Акрополя Ерехтейон та Ніки Аптерос хоч і невеликі, але мають цікаву будову. Охарактеризуйте її. Розкажіть про орнаментику грецьких ваз.
VI. Підсумок уроку
У заключному слові вчитель говорить про досягнення мети уроку.